30 Mart 2015 Pazartesi

Paris’ten iki bistro

Le Baratin ve La Cerisaie Paris’in dokusunu hissedebileceğiniz iki gerçek bistro.
Yurtdışına gittiğimde ziyaret edeceğim restoranların seçimine özen gösteriyorum zira Tripadvisor, Zagat’ta kullanıcılardan çok yüksek puan alan restoranlarda hayal kırıklığı yaşanabiliyor. Bazı mütevazı mekânlar ise çok güzel yemekler yapsalar da salaş olduklarından Michelin’de yer almayabiliyorlar. Le Baratin’de böyle bir restoran.

Paris’in turistlik olmayan bir semtinde yer alan restorana ulaşmanın en kolay yolu metro zira Le Baratin Pyrénées durağından bir taş atımı mesafesinde. Le Baratin ufak bir restoran, akşam yemeği için günler öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor, internet siteleri yok ve İngilizce bilmiyorlar.
 
Akşam altı buçukta Le Baratin’e uğrayıp bir şansımı denemek istiyorum. Mekândan içeri girer girmez Le Baratin’in aksi patronuyla karşılaşıyorum. Hareketleriyle Ratatouille filmindeki gurmeye benzeyen bu adam aksilikleriyle Paris’e nam salmış. Yer var mı diye sorduğumda ‘şurada otur,  bir deftere bakayım diyor’. Uzun uzun deftere bakıyor, sabırlı bekleyişimin meyvasını bir masa bularak alıyorum.
Başlangıç olarak bıldırcın ısmarlıyorum ardından sofraya dana yanak teşrif ediyor.  İlki güzel, ikincisi şahane. Dana yanağın üzeri karamelize olmuş acaba içini kuruttular mı diye düşünüyorum. İçinin sulu kalmasını başarmışlar, rüyalarına girebilecek mükemmellikte bir yemek. Cahors’la da güzel bir sinerji oluşturuyor. Fiyatlar da makul olunca geriye Bu lezzet diyarından cüzdanınızı hafifletmeden çıkmanın haklı gururu kalıyor!
 
Bir başka akşam Montparnasse kulesi yakınlarında La Cerisaie adında küçük bir bistroya konuk oluyorum. Öğünler L’Ardoise denen karatahtada tebeşirle yazılı çünkü her gün malzeme durumuna göre farklı yemekler pişiriliyor.
İki kişinin çalıştığı altı masalı mini bir restoran burası, şef salonun yan bölmesindeki mutfağında yemekleri yaptıkça zile basıyor, garson hanım da yemekleri servis ediyor. Başlangıç olarak aldığım terrine sınıfı geçiyor. Ana yemek olarak sipariş ettiğim işkembe yemeği göz dolduruyor. Yolunuz Paris’ê düşerse ‘Bib Gourmand’ ödülüne sahip La Cerisaie’ye uğramaya değer.

Le Baratin: 3 Rue Jouye-Rouve, 75020, Paris
La Cerisaie: 70 Boulevard Edgar Quinet, 75014, Paris

 

Hiç yorum yok: