7 Şubat 2018 Çarşamba

Yeni dünyaya açılan pencere Özgürlük Heykeli: Gökdelenler diyarı Manhattan-3

Sahil tarafına doğru yönelip iskelede bekleyen feribota atlayıp soluğu Staten Island’da alıyorum. Özgürlük Heykeli’ne (Statue of Liberty) giden ücretli tekneler var ama ücretsiz Staten Island feribotu Statue of Liberty’nin yanından geçip eşsiz bir manzara sunuyor. Staten Island’a vardığınızda adadan indi-bindi yaparak beklemeden tekrar Manhattan’a dönmek mümkün. Gidiş-dönüş bir saat süren bu keyifli yolculuk New York gezisinin olmazsa olmazlarından.
 
Amerika’nın bağımsızlığının 100. yılında Fransız hükümetinin hediyesi olan Bartholdi’nin eseri Özgürlük Heykeli Eski Dünya’dan Yeni Dünya’ya büyük hayallerle yelken açan göçmenlerin ilk gördükleri manzara olmuş. Son birkaç yüzyılda bu topraklar savaş, işsizlik gibi çeşitli sorunlardan vatanlarını terk etmek zorunda kalan topluluklara kucak açmış. Böylelikle New York City; yüzden fazla milletten insanın özgürce yaşadığı kozmopolit bir kente dönüşmüş.


 
Özgürlük Heykeli’nin Amerika’ya gelişinin ilginç de bir hikâyesi var.  Mısır hıdivi İsmail Paşa, Süveyş Kanalı açılışında dikilmek için Bartholdi’ye heykeli sipariş eder; Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından peşinatı ödendiği halde heykelin yerel huzursuzluğa yol açacağı endişesiyle heykel dikilemez. Yirmi yıl sonra Fransa hükümeti ABD ile olan iyi ilişkilerinin bir göstergesi olarak büyük bir heykel yaptırmak istediğinde; Bartholdi ve Eyfel kulesinin mühendisi Gustave Eiffel heykele bazı yenilemeler yapıp Liberty Adasına dikilmek üzere gönderilir.
Eski dünya kıtaların (Asya, Avrupa, Afrika) hepsi kadın ismi ile anılırken, erkek isimli Amerika kıtasının sembolü Özgürlük Heykeli özgürlüğün tüm dünyayı aydınlatmasını simgelemekte. Sol elinde ise bağımsızlık bildirisini tutan heykelin tacından çıkan 7 ışık 7 kıtayı ve 7 denizi betimliyor.
Feribot turunda karşıma çıkan diğer bir ada ise Ellis Island. Amerika’da yaşayanların atalarının yüzlerce yıl evvel geçtiği bu adaya günümüzde ücretli turlar düzenleniyor. Yeni Dünya’ya açılan bir kapı olan bu adada 600,000 göçmenin isminin yazılı olduğu immigration wall ve göçmenlerin acılarını, sevinçlerini yansıtan göçmen müzesi ziyaret edilebilir.
Staten Island feribotunun güvertesinde Özgürlük Heykeli’ne bir New York hatırası çektirip sokak müzisyenlerinin ezgileri eşliğinde Manhattan’ın muhteşem manzarasının keyfini çıkarıyorum.
 
 
 

Hiç yorum yok: